Serwis i konserwacja destylatora w drukarni ma znaczenie

JAK PRAWIDŁOWO DBAĆ O DESTYLATOR I DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

Dlaczego serwis i konserwacja destylatora w drukarni ma znaczenie oraz jak prawidłowo dbać o destylator i dlaczego jest to tak ważne.

15 maja 2023

Jeśli posiadasz w swojej firmie destylator do rozpuszczalników to prawdopodobnie wiesz, że to bardzo się opłaca i w krótkim czasie przynosi wymierne korzyści. Żeby jednak urządzenie do odzyskiwania rozpuszczalników służyło bezpiecznie przez długi czas to należy o nie dbać. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na co warto zwrócić uwagę i co jest ważne poza codziennym rozpoczęciem nowego cyklu destylacji.

Sprawdź stan swojego destylatora

Jak często czyścić destylator?

  • Zaleca się sprawdzanie stanu wewnątrz zbiornika destylacji, nie rzadziej niż co 3 cykle. Jeśli to konieczne należy oczyścić destylator.

O czym pamiętać podczas użytkowania destylatora?

  • Nie doprowadzać do stanu kiedy trzeba skrobać i odłupywać przypalone pozostałości.
  • Używać narzędzi odpowiednich dla teflonowej powłoki. Np. drewniana szpatułka, szmata, rozpuszczalnik, plastikowe narzędzia. (dotyczy destylatorów z powłoką PTFE) – Można też użyć czystego rozpuszczalnika i szmaty.
  • Jeśli odpad wyładowujemy obracając zbiornik, to należy sprawdzać stan wylotu oparów rozpuszczalnika czy nie został zatkany przez osad. Dodatkowo warto za każdym razem przetrzeć czystą szmatą krawędź zbiornika w miejscu przylegania uszczelki (zabrudzenie uszczelki może pod wpływem temperatury doprowadzić do nieszczelności zbiornika)
  • W przypadku destylatorów z zaworem spustowym należy dbać o czystość zaworu. Jeśli natomiast odpad jest przesuszany i nie można użyć zaworu, to należy skontaktować się z producentem w celu poprawnej konfiguracji procesu destylacji. Odpad powinien być w postaci ciekłej (jak „jogurt”)

Dlaczego czyszczenie destylatora jest ważne?

  • Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. W przypadku rynku drukarni fleksograficznych, najczęściej destylowany odpad to rozpuszczalnik zabrudzony resztkami farby fleksograficznej z mycia maszyn drukujących. Farby flekso zawierają związki nitrocelulozy (NC), które w mokrym odpadzie nie stanowią problemu. Sytuacja wygląda gorzej jeśli odpad zostanie przesuszony i dodatkowo wielokrotnie podgrzany. Może to doprowadzić do samozapłonu NC wewnątrz zbiornika destylacji, co może być bardzo niebezpieczne i kosztowne.
  • Po drugie zabrudzenie wewnętrznej powierzchni zbiornika działa jak izolator i zmniejsza transmisję termiczną z oleju diatermicznego znajdującego się w ścianach do naszego rozpuszczalnika, który chcemy odparować. Może to wydłużyć czas trwania procesu destylacji lub zmniejszyć ilość destylowanego rozpuszczalnika w jednym cyklu.

Niebezpieczeństwa związane z brakiem czystości i dobrego stanu destylatora?

  • Przesuszony odpad i przypalony brud na ściankach zbiornika może doprowadzić do samozapłonu, zawartej w nim NC.
  • Uszkodzone elementy maszyny również mogą stanowić zagrożenie. Poniżej przykład uszkodzonego wyłącznika awaryjnego, w taki sposób, że jego ewentualne użycie jest utrudnione lub niemożliwe.

  • Jeśli urządzenie nie jest czyszczone na bieżąco to może dojść do sytuacji, w której konieczne jest użycie siły i ostrych narzędzi do rozłupania i zeskrobania przypalonego brudu. W przypadku destylatorów z powłoką PTFE może to spowodować jej uszkodzenie. Konsekwencją tego będzie częstsze przypalanie i przywieranie odpadu i eskalacja problemu. W sytuacjach ekstremalnych może być konieczna wymiana całego zbiornika co niesie za sobą ogromne koszty.

 

Wpływ kadry operatorskiej i menadżerskiej na proces zarządzania destylacją

  • Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na powyższe działania jest przepływ informacji wewnątrz firmy, wiedza i świadomość operatorów oraz zarządzających.
  • Operator powinien zostać przeszkolony z prawidłowej obsługi i konserwacji urządzenia, jak również zaznajomiony z ryzykiem jakie niesie za sobą nieprawidłowe – użytkowanie lub zaniedbanie stanu urządzenia. Ponadto osoba dbająca o destylator powinna zostać wyposażona w odpowiednie środki ochrony osobistej i narzędzia do czyszczenia i obsługi maszyny.
  • Menadżer odpowiedzialny za urządzenie i proces również powinien posiadać odpowiednią wiedzę i regularnie kontrolować proces destylacji. Ponadto powinien zapewnić operatorom odpowiednie środki ochrony osobistej i narzędzia do czyszczenia i właściwej obsługi maszyny.

3 najważniejsze powody dlaczego warto dbać o destylator w drukarni

Powodów, dla których warto dbać o czystość destylatora i przeprowadzać regularne przeglądy jest wiele. Poniżej najważniejsze z nich:

  • Bezpieczeństwo – utrzymywanie destylatora w czystości i dobrej kondycji pozwala zapobiegać możliwości wystąpienia sytuacji niebezpiecznych.
  • Wydajność oraz Ekonomia – czysty destylator z regularnie wymienianym olejem zachowuje swoją wydajność przez lata i pozwala na oszczędzanie nawet setek tysięcy euro.
  • Wizerunek – warto też wspomnieć, że dobrze zorganizowana produkcja, przemyślana gospodarka odpadami i czyste zadbane maszyny, na pewno wpłyną pozytywnie na wizerunek Państwa firmy w oczach potencjalnych klientów i partnerów.

Chcesz z nami porozmawiać?

Nasz zespół specjalistów i doradców jest do zawsze Twojej dyspozycji.

Zapisz się do naszego Newslettera

Zapisując się do Newsletter zgadzasz się na warunki zawarte w Regulaminie

KONTAKT

Aleje Jerozolimskie 202
02-486 Warszawa
biuro@emipak.com.pl

BIURO | SERWIS

ul. Polnych Kwiatów 4
05-825 Opypy

EMIPAK SP. Z O.O.

KRS: 0000124695
NIP: 113-23-74-086
REGON: 015175950
Założenie firmy: 2002r.
Zarejestrowana przez:
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy
XIII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 444.000 zł

© Copyright 2002 - 2023 Emipak | All Rights Reserved