Znaczenie regularnej konserwacji oświetlenia systemów kontroli druku na jakość druku

Wadliwie działający obiektyw lub zabrudzony układ optyczny systemu wydłużają czas potrzebny drukarzowi do ustawienia druku lub reakcji na wystąpienie błędu drukarskiego.

Drukarze z wieloletnim stażem pracy przy maszynach poligraficznych nie wyobrażają sobie pracy przy niesprawnym systemie inspekcji druku. Jedną z podstawowych czynności konserwacyjnych tych systemów jest czyszczenie układu optycznego oraz wymiana źródła oświetlenia w systemie. Niestety często przypominamy sobie o tym czynniku w momencie poważnej awarii.

 

Kamery z zmotoryzowanym obiektywem

W ofercie każdej firmy dostarczającej urządzenia do inspekcji druku możemy naleźć systemy wyposażone w kamery matrycowe. Poruszają się one po zautomatyzowanych trawersach co w połączeniu z dotykowymi ekranami pozwala jednym ruchem ustawić kamerę na dowolnym fragmencie wydruku.

Przykładem kamer matrycowych są kamery z serii WSC występujące w rodzinie systemów iPQ-Center.

W znaczącej większości kamer występujących na rynku, źródłem światła jest palnik  stroboskopowy. Zachodzi w niem kontrolowane wyładowanie elektryczne spowodowane napięciem o wartości blisko 450 voltów. W kamerach systemów iPQ Center firmy BST Eltromat standardowo umieszcza się 8 sztuk takich palników. W przypadku wykorzystywania modułów do podglądu naniesionego lakieru lub farb UV, w jednej kamerze może być 17 palników stroboskopowych.

Widok płyty zasilającej z zużytymi palnikami (u góry) oraz z wymienionymi na nowe (na dole).

Na skutek częstych wyładowań oraz wysokiej temperatury szklanej powierzchni palnika, ulega on degradacji. Jednym z najmniej pożądanych efektów zużycia palników stroboskopowych jest powstanie opóźnienia w nastąpieniu wyładowania elektrycznego. W takim przypadku wyemitowane światło dociera do matrycy już po zakończeniu czasu naświetlania matrycy. Na ekranie podglądowym systemu obserwujemy niższe odwzorowanie barw oraz efekt migotania kamery (gdy z każdym kolejnym błyskiem trafia na matrycę różna ilość światła).

Zupełnie zużyte palniki stroboskopowe uniemożliwiają drukarzowi obserwację realnych kolorów na drukowanych etykietach

 

Kamery liniowe w systemach inspekcji stuprocentowej 

W ostatnich latach widać rosnące zainteresowanie wykorzystaniem kamer liniowych przez nowoczesne drukarnie. Za pomocą jednego zestawu w składzie: kamera, obiektyw, droga optyczna, oświetlenie jesteśmy w stanie obserwować w czasie rzeczywistym całą szerokość wstęgi. Zaniedbanie konserwacji takiego systemu znacznie zmniejsza jakość podglądu oraz inspekcji druku.

Czyszczenie obiektywu wraz z całym układem optycznym jest jedną z podstawowych czynności konserwacyjnych przeprowadzanych przez wykwalifikowany serwis

Wraz z zabrudzeniem układu optycznego, system pokazuje obraz coraz bledszy, kolory stają się mniej intensywne. Kolejnym efektem jest pogorszenie się ostrości obrazu na wybranych fragmentach lub na całym podglądzie obrazu z kamery. Wrażliwym elementem układu jest listwa LED będąca źródłem światła w kamerach liniowych systemach z serii iPQ-Center. Brak konserwacji tego elementu skutkuje wyższą temperaturą pracy, a w rezultacie skróceniem żywotności systemu.

Wykonując czynności konserwacyjne maszyny poligraficznej nie można zapominać o wrażliwych miejscach kamer liniowych

 

Skorzystaj z profesjonalnego serwisu

Profesjonalny serwis świadczy również usługi z zakresu szkoleń dla zespołu utrzymania ruchu w drukarniach. Zaniechanie czynności konserwacyjnych z czasem prowadzi do niewykorzystywania wszystkich funkcji posiadanego systemu, a w skrajnych sytuacjach do wystąpienia awarii. W większości przypadków równoważne jest to z wymuszonym przestojem maszyny poligraficznej.

 

Wsparcie techniczne dla swoich systemów marki BST Eltromat możesz uzyskać pisząc na serwis@emipak.com.pl

Autor: Marek Jaskólski