Zmiana masy cukierniczej w oblewarce w 30 minut!

Klasyczna oblewarka

Bardzo rzadko zdarza się, że na liniach oblewania produktów cukierniczych jest stosowany ten sam rodzaj masy. Najbardziej popularne są masy czekoladowe, polewy kakaowe czy jogurtowe. Często zmienia się masy ciemne na jasne i odwrotnie lub masy czekoladowe na nie czekoladowe. Kwestia zmiany mas na klasycznych oblewarkach od zawsze stanowiła wyzwanie. Problem polega na tym, że z uwagi na ich złożone konstrukcje, proces jest dość długi i kosztowny. Wiąże się też z koniecznością zatrzymania całej linii produkcyjnej. Masę należy usunąć z wnętrza oblewarki i umyć ją w środku, łącznie z transporterem siatkowym, którego nie można przenieść w inne miejsce. Zwykle zajmuje to czas ok. 8 godzin. Ponadto klasyczne oblewarki, nawet jeśli pracują z jednym rodzajem masy i tak co kilka dni wymagają zatrzymania w celu usunięcia zastygłej (skrystalizowanej) masy, która zwykle się gromadzi w wielu miejscach urządzenia.

Pomysłowe, ale nie do końca skuteczne  

 Z tego też powodu, wielu producentów oblewarek, próbowało tak zmodyfikować konstrukcję lub sposób mycia i suszenia aby maksymalnie skrócić ten czas. Niektórzy zaproponowali bardziej efektywne procesy mycia gorącą wodą lub parą wodną, lub zaproponowali aby pewne elementy oblewarki były szybko wymienialne np. ogrzewane wanny z pompą. Były to ważne rozwiązania, ale niestety tylko częściowo skracały czas przezbrojenia.

Zmiana masy w 30 minut

Tak jest to możliwe!  Sukces zapewnia konstrukcja modułowa. Dwa podstawowe elementy (moduły), tj wanna z pompą i moduł z wałkami i siatką, są szybko wyprowadzane na kółkach poza obudowę oblewarki. Natomiast wszystkie wałki są szybko demontowane łącznie z siatką, bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Te elementy można położyć na specjalnym stojaku z kółkami i  przetransportować do miejsca mycia. Jeśli oblewarka będzie wyposażona w duplikaty tych modułów, to można je natychmiast zamontować i wówczas czas operacji nie przekroczy 30 min. Jeśli nie  ma duplikatów, to czas wymiany będzie dłuższy o czas mycia elementów.

Możliwe formy oblewania:

  • Oblewanie boczne
  • Całościowe
  • Częściowe od góry lub od dołu

 

Oblewarka o konstrukcji modułowej produkcji firmy LEKOS.

 

Podstawowe moduły, szybko usuwane z wnętrza oblewarki, tj. stół z siatką i wałkami oraz wanna z pompą.

 

Inne zalety konstrukcji modułowej

  • Oblewarka może być wyposażona w dodatkowy, szybko montowalny moduł z taśmą do transportu wyrobów przez oblewarkę, bez oblewania. To dość istotny moduł, który sprawdzi się w sytuacjach, kiedy przez tę samą linię przechodzą wyroby oblewane i nieoblewane.
  • Kolejną opcją może być dekoratorka wyrobów z automatyczną regulacją wzoru dekoracji

 

Moduł z taśmą poliuretanową do transportu wyrobów przez oblewarkę, bez oblewania.

 

Nagrodzona konstrukcja

Powyższa oblewarka zdobywa coraz większe uznanie. Firma Lekos, twórca tej kontrukcji, otrzymała w 2018 roku nagrodę Grand Prix od firmy Mondelez. Oblewarkę Lekos uznano za najlepsze urządzenie zakupione w 2018 roku.