Hit 2020 roku – wzorzec PDF

Hit  2020 roku – wzorzec PDF

25 września 2021

PDF jako wzór referencyjny

Obecnie większość nowych maszyn drukarskich, niezależnie od stosowanej technologii druku, jest wyposażona w systemy 100% kontroli. Systemy te obserwują całą drukowaną wstęgę w tym samym czasie. Dzięki temu powstałe błędy drukarskie, mogą być przez system zauważone, zlokalizowane i zarejestrowane. Żeby system mógł wychwycić powstałe błędy, przed uruchomieniem procesu drukowania, powinien być wytworzony wzorzec referencyjny (jako możliwie najlepszy pierwszy wydruk), który będzie odnośnikiem porównawczym do bieżącego wydruku. Ewentualne różnice pomiędzy wzorcem referencyjnym i bieżącym, system kontroli pokaże jako błędy drukarskie.

Rok 2020 – rok funkcji PDF

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie wzorcami referencyjnymi. W roku 2020 ta funkcja okazała się największym hitem. Jest najczęściej wskazywaną i pożądaną funkcją przez drukarnie. Jest to rozwiązanie, które drukarnie wskazują przy zakupie nowych systemów. Jednak coraz częściej powracają klienci, którzy wyposażyli maszyny w systemy kontroli druku rok, dwa, trzy lata temu i chcą do pracujących systemów dołączyć ten właśnie moduł. Skąd to zainteresowanie? Odpowiedź jest zawsze jedna. To rosnące wymagania klientów drukarni. Idea jest jak najbardziej słuszna. My podpowiadamy jakie korzyści niesie ta funkcja i na co warto zwrócić uwagę.

 

Co zyskasz dzięki funkcji PDF w systemie 100% kontroli

To już wiesz. Wzór graficzny w postaci pliku PDF jest wzorcem idealnym, wytworzonym cyfrowo. Trudno jest odwzorować ten wzór w trakcie drukowania. Porównywanie rzeczywistego wydruku z wzorcem idealnym zapisanym w pliku PDF często sygnalizuje zbyt wiele błędów. Są też zalety. Oto one:

  • Ma to szczególne znaczenie, gdy jeden wzór graficzny ma wiele wariantów językowych i drobnych zmian w szacie graficznej. Wtedy popełnienie błędu przez operatora maszyny drukarskiej jest dość prawdopodobne, a w konsekwencji wiąże się z potencjalnymi stratami finansowymi.
  • Wzorzec PDF można wykorzystywać również do bieżącej kontroli wybranej części wzoru graficznego, poprzez nakładanie tego wzorca na bieżący wydruk. Jest to bardzo ważne w kontroli tekstów, w tym w obcych językach, oraz wybranych istotnych (newralgicznych) elementów wzoru.

 

Kiedy najlepiej instalować funkcję PDF

Zwykle możliwość wykorzystania wzorca PDF jest opcją dodatkową systemów kontrolnych i najlepiej ją zakupić razem z nowym systemem kontroli. Program (software) systemu będzie skonfigurowany i przygotowany do aplikacji wzorca PDF. W przypadku starych systemów kontrolnych mogą wystąpić trudności w instalacji lub będą potrzebne kosztowne zmiany w programie systemu. Niektóre systemy kontrolne posiadają możliwość bezpośredniego ładowania wzorca PDF do systemu, a niektóre wymagają formatowania do plików PNG lub TIFF i wymagają określonej rozdzielczości (np. ppi 150). Wzorzec powinien być ładowany przez operatora maszyny drukarskiej, natomiast może  być udostępniony przez dział PrePress, Dział Kontroli Jakości lub przez dostawcę płyt fotopolimerowych. Warto również znać niuanse kolorystyczne wzorca PDF i sposobu widzenia wzorca graficznego przez kamery liniowe i matrycowe. Otóż PDF jest stworzony przy pomocy przestrzeni barw L.a.b., natomiast kamery widzą kolory ze skali kolorów RGB, a farby są przygotowywane w mieszalni farb wg wzorców pantonowych. Tak więc wzorca PDF nie można wykorzystywać do  kontroli błędów kolorystycznych.

Chcesz z nami porozmawiać?

Nasz zespół specjalistów i doradców jest do zawsze Twojej dyspozycji.

Zapisz się do naszego Newslettera

Zapisując się do Newsletter zgadzasz się na warunki zawarte w Regulaminie

KONTAKT

Aleje Jerozolimskie 202
02-486 Warszawa
biuro@emipak.com.pl

BIURO | SERWIS

ul. Polnych Kwiatów 4
05-825 Opypy

EMIPAK SP. Z O.O.

KRS: 0000124695
NIP: 113-23-74-086
REGON: 015175950
Założenie firmy: 2002r.
Zarejestrowana przez:
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy
XIII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 444.000 zł

© Copyright 2002 - 2023 Emipak | All Rights Reserved