Lasera moc w przemyśle opakowaniowym – zastosowania i korzyści dla producentów opakowań
6 września 2023
Laserowe technologie wywołują wiele skojarzeń. Lasery stosowane są w medycynie estetycznej czy podczas zabiegów chirurgicznych. Z osiągnieć tej technologii korzysta również branża eventowa, filmowa i artystyczna, bo przecież laser może uatrakcyjnić niejeden koncert, występ czy film. Mogą być stosowane również przy obróbce stali czy drewna. Znajdują również zastosowanie w przemyśle opakowaniowym. Laser kojarzy się też z precyzją, szybkością i efektem wow!
Wykorzystanie technologii laserowych w branży opakowaniowej
Nacinanie laserowe to proces, który jest coraz częściej stosowany w branży opakowań elastycznych w celu poprawy wydajności i wyglądu materiałów opakowaniowych. Proces ten polega na użyciu lasera do wykonania serii małych, precyzyjnych nacięć w elastycznym materiale, takim jak plastik lub papier, w celu utworzenia linii rozdarcia lub perforacji, którą konsument może łatwo wykorzystać do otwarcia opakowania. Rozwiązania te są stosowane w produktach typu przekąski, karma dla zwierząt domowych, farmaceutyki i wiele innych. Te funkcje pomagają poprawić ogólne wrażenia użytkownika i ułatwić konsumentom dostęp do zawartości w środku. Już nie musisz szukać nożyczek po całym domu lub odpowiedniego noża, którymi natniesz opakowanie.
Opakowanie może stać się przyjazne nie tylko podczas otwierania. Opakowanie może być bardzo funkcjonalne przez cały okres użytkowania produktu. Przykładem są opakowania dla nawilżanych chusteczek jednorazowych. Można się do nich łatwo dostać, można je zabezpieczyć przed wyschnięciem i w sprawny sposób sięgać po kolejne chusteczki.
Zdarzają się sytuacje, że żywność, która jest dostępna w sklepach, wymaga określonego sposobu zabezpieczenia i stworzenia warunków do „oddychalności” wyrobu. Przykładem są warzywa i owoce, przy których elementy perforowane maja ogromne znaczenie.
Nacinanie laserowe może być również wykorzystywane do tworzenia unikalnych i przyciągających wzrok opakowań. Używając lasera do tworzenia skomplikowanych wzorów lub kształtów na opakowaniu, marki mogą odróżnić swoje produkty od konkurencji i stworzyć produkt bardziej atrakcyjny wizualnie dla konsumentów.
Kolejną zaletą nacinania laserowego jest to, że jest to proces bezkontaktowy, co oznacza, że nie ma fizycznego kontaktu między laserem a obrabianym materiałem. Dzięki temu jest to bezpieczniejsza i bardziej precyzyjna metoda obróbki elastycznych materiałów opakowaniowych, ponieważ nie ma ryzyka uszkodzenia materiału lub wprowadzenia zanieczyszczeń do produktu.
Laserowa rewolucja tuż za rogiem
Nacinanie laserowe jest coraz ważniejszą technologią w branży opakowań elastycznych, ponieważ umożliwia producentom tworzenie materiałów opakowaniowych, które są bardziej funkcjonalne, atrakcyjne wizualnie i bezpieczniejsze dla konsumentów. Konsumenci szukają nowości, innowacji, chętnie sięgają po rewolucyjne opakowania. Opakowanie jest przecież narzędzięm wspierającym sprzedaż. Dobre doświadczenia z opakowaniem wpłyną na ponowny zakup danego produktu, ale mogą również spowodować, ze użytkownicy chętnie podzielą się swoją opinią na temat opakowania w sieci czy wśród znajomych. Ponieważ zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania opakowaniowe stale rośnie, prawdopodobne jest, że w nadchodzących latach będziemy świadkami jeszcze większej liczby zastosowań nacinania laserowego.
Chcesz z nami porozmawiać?
Nasz zespół specjalistów i doradców jest do zawsze Twojej dyspozycji.
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisując się do Newsletter zgadzasz się na warunki zawarte w Regulaminie
KONTAKT
Aleje Jerozolimskie 202
02-486 Warszawa
biuro@emipak.com.pl
BIURO | SERWIS
ul. Polnych Kwiatów 4
05-825 Opypy
EMIPAK SP. Z O.O.
KRS: 0000124695
NIP: 113-23-74-086
REGON: 015175950
Założenie firmy: 2002r.
Zarejestrowana przez:
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy
XIII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 444.000 zł
© Copyright 2002 - 2023 Emipak | All Rights Reserved
Regulamin | Polityka prywatności