6 błędów w myśleniu o systemach kontroli druku

6 błędów w myśleniu o systemach kontroli druku

23 listopada 2020

Jesień to często gorący okres w wielu drukarniach. Wiele organizacji podsumowuje rok, planuje działania i budżety na rok kolejny. Działy produkcji sprawdzają i analizują swoje potrzeby. Szukają nowych rozwiązań, które będą wsparciem w ich codziennej pracy i jeszcze lepiej zaspokoją potrzeby ich klientów. Aby ułatwić Wam myślenie o systemie do kontroli druku, zebraliśmy przekonania, które funkcjonują w branży. Wyjaśniamy czemu takie myślenie może okazać się zgubne.

Co warto wiedzieć o systemach do podglądu
druku opartych na kamerze matrycowej?

1.

Rozdzielczość 4k lub 8k i żadna inna

Rozdzielczość chociaż jest ważna, to jednak nie jest najistotniejsza. Dlaczego? Operowanie wyłącznie rozdzielczością w postaci 4k, 8K lub innych K w zakresie kontroli druku jest znaczącym uproszczeniem. Często to również chwyt marketingowy przeniesiony z kategorii telewizorów. Zanim zdecydujesz się na wybór systemu sprawdź przede wszystkim jakiej wielkości błędy będzie mógł znaleźć system. Następnie spróbuj odpowiedzieć sobie, czy to spełni Twoje oczekiwania.

2.

Dwie kamery w systemie to grzech

Więcej niż jedna kamera w systemie nie świadczy o słabszej jakości systemu Jest wręcz przeciwnie. 2 kamery powodują, ze system lepiej znajduje błędy drukarskie. W przypadku tzw. szerokiej wstęgi więcej kamer pozwala wychwycić błędy o wielkości nawet do 0,015 mm. Ponadto system 2 kamerowy jest bardziej czuły dla wzorów graficznych o niskim kontraście.

 

3.

Nie warto inwestować w systemy kontroli druku dla starych maszyn

Inwestować zawsze warto, tylko trzeba to robić z głową. W takiej sytuacji najlepiej porozmawiać z potencjalnym dostawcą systemu. Jego rolą poza sprzedaniem systemów jest dobór odpowiednich rozwiązań, dopasowanych do potrzeb drukarni. Dostawca powinien ocenić bieżące systemy, jakie funkcje są lub były przydatne dla drukarni, a jakie nie. W efekcie powinien zaproponować rozwiązania, które nie spowodują huraganu w finansach klienta, a jednocześnie nie obniżą poziomu jakości inspekcji.

4.

Kupię dobrą maszynę drukującą, a system kontroli druku będzie przy okazji

Zarówno maszyna jak i system kontroli druku wpłyną na Twój obraz w oczach klienta. System kontroli druku jest potężnym narzędziem marketingowym dla drukarni. Warto go dobrze wykorzystać i sprzedać jego walory swoim klientom. Warto również zapamiętać, że nowoczesny system kontrolny stanowi około 1-10% wartości całej nowej nowoczesnej maszyny drukarskiej. W odniesieniu do całkowitego kosztu maszyny to niewielki wydatek.

5.

System kontroli druku to zawsze wysoki wydatek

Więcej niż jedna kamera w systemie nie świadczy o słabszej jakości systemu Jest wręcz przeciwnie. 2 kamery powodują, ze system lepiej znajduje błędy drukarskie. W przypadku tzw. szerokiej wstęgi więcej kamer pozwala wychwycić błędy o wielkości nawet do 0,015 mm. Ponadto system 2 kamerowy jest bardziej czuły dla wzorów graficznych o niskim kontraście.

 

6.

Kontrola druku i 100% inspekcja to identyczne pojęcia

Niestety nie. Kontrola druku jest szerokim pojęciem i zawiera w sobie zarówno prostą kontrolę wizyjną jak i 100% inspekcję. Do kontroli wizyjnej wykorzystuje się kamery matrycowe, które poruszają się po trawersie i przybliżają operatorom obraz z wybranego odcinka wstęgi. Natomiast kamery liniowe służą do 100% inspekcji i monitorują całą szerokość wstęgi w tym samym czasie. Ten podział zaburzyło ostatnio wprowadzenie systemów 100% inspekcji z zastosowaniem kamer matrycowych (wideo), które stopniowo stają się skuteczną konkurencją dla systemów liniowych.

Chcesz z nami porozmawiać?

Nasz zespół specjalistów i doradców jest do zawsze Twojej dyspozycji.

Zapisz się do naszego Newslettera

Zapisując się do Newsletter zgadzasz się na warunki zawarte w Regulaminie

KONTAKT

Aleje Jerozolimskie 202
02-486 Warszawa
biuro@emipak.com.pl

BIURO | SERWIS

ul. Polnych Kwiatów 4
05-825 Opypy

EMIPAK SP. Z O.O.

KRS: 0000124695
NIP: 113-23-74-086
REGON: 015175950
Założenie firmy: 2002r.
Zarejestrowana przez:
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy
XIII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 444.000 zł

© Copyright 2002 - 2023 Emipak | All Rights Reserved